نگاهی اجمالی بر روند تولید دستگاههای حضورغیاب و کارت ساعت

محصولات - دنا سان سیستم

در اواخر قرن 19 اکثر افراد در اروپا و آفریقا و آمریکا در کارخانه های بزرگ مشغول به فعالیت می شدند و "حضوروغیاب" پرسنل کارخانه ها اهمیت ویژه ای پیدا کرده بود. حجم انبوه کارها در این سازمانها، نیاز به نظارت و تجزیه و تحلیل دقیق بر روی کارکرد پرسنل در جهت سود بیشتر، نیاز سازمانها به ثبت دقیق ساعت های کاری در جهت موفقیت شغلی را بیش از پیش آشکار نمود. از آنجا که ثبت دستی تردد ها و محاسبه کارکرد آنها با خطاهای بسیاری مواجه بود , نیاز به یک روش جدید با قابلیت واطمینان بالا جهت ثبت تردد پرسنل از ملزومات کار در سازمانها به شمار می آمد. در این راستا دستگاه حضور و غیاب جهت رفع نیازمندیها اختراع شد.که اولین دستگاه حضوروغیاب به نام پانچی اختراع شد

در نوامبر 1888 ویلارد باندی، یکی از تجار، "دستگاه حضور غیاب" کلید و نوار (کاغذی) را اختراع نمود. دستگاه حضور و غیاب فوق یک ماشین ثبت زمان بود که از چرخ دنده های متعدد ی که توسط حرکت ساعت کنترل میشدند تشکیل شده بود. به جای استفاده از "کارت ساعت حضور غیاب" این ماشین قادر به چاپ زمان دقیق تردد بر روی نوار کاغذی بود که از پیش شماره پرسنل در آن چاپ شده بود و هر کارمند با وارد کردن شماره کلید اختصاصی خود به ماشین در حقیقیت ساعت کاری خود را ثبت مینمود.

در اواخر همان سال نوع دیگری از دستگاه حضور غیاب توسط دکتر الکساندر دی اختراع شد که به دستگاه حضور و غیاب دی شهرت یافت. در این نوع دستگاه حضور و غیاب شماره های اختصاص داده شده مربوط به هر یک از پرسنل بر روی شماره گیر بزرگ دایره شکلی تعبیه شده بود. پرسنل جهت ثبت ساعات کاری، ابتدا بازوی اشاره گر را بر روی شماره ی خود حرکت میدادند و سپس اشاره گر را بر روی شماره مورد نظر فشار میدادند. این امر باعث چاپ ساعت ورود و خروج بر روی کاغذهای درون دستگاه حضور و غیاب مذکور میگردید.

6 سال بعد دانیل ام کوپر اولین دستگاه حضور و غیاب کارتی را اختراع کرد که با نام ساعت حضور غیاب روچستر شهرت یافت. این دستگاه قادر به چاپ ساعت ورود و خروج بر روی کارت ساعت بود. کارت ساعت یک کارت مقوایی مستطیلی شکل بود که روزهای هفته بر روی آن چاپ شده بود. هر یک از هفت روز هفته به دو قست ورود و خروج برای صبح و بعد ازظهر تقسیم می شد. هر یک از پرسنل کارت مخصوص به خود را داشت که با وارد کردن کارت درون دستگاه و فشردن اهرمی که برای چاپ ساعت تردد بر روی آن تعبیه شده بود ساعت تردد خود را به ثبت میرساند. کنترل چاپ صحیح ساعات ورود و خروج در ستون مورد نظر نیز به صورت دستی انجام میگرفت.

از سال 1911 برای تولید انبوه از ماشین آلات شرکت بین المللی کسب و کار که امروزه با نام آی بی ام از آن یاد میشود استفاده شد. در دهه 1920 اغلب کارخانه ها و ادارات دست نوشته های ساعات کاری پرسنل را با دستگاه های حضور و غیاب جایگزین نمودند.

با توجه به اهمیتی که به این موضوع در ای بی ام داده شد، دستگاه های حضور و غیاب در مدت زمان کوتاهی توسعه یافتند. به طوریکه تنظیم و کنترل صحت ورود داده ها در بخشهای ورود و خروج کارت ها به صورت اتوماتیک انجام میپذیرفت. این پیشرفت به گونه ای بود که آنها میتوانستند وضعیت کاری کارمندان را با رنگهای متمایز جهت اضافه کاری و یا کسر کار به طور مستقیم بر روی کارت حضور و غیاب مشخص نمایند.

در سال 1938 اولین دستگاه حضور و غیاب تمام اتوماتیک ساخته شد .در این سیستم روز و ساعات کارکرد کارمندان به صورت افقی در یک خط به چاپ میرسید. این روش انقلابی محاسبه ساعت کارکرد کارمندان را بسیار ساده تر و سریعتر نمود. درون این دستگاه وسیله ای تعبیه شده بود که قادر به ثبت زمان بر حسب دقیقه بود به طوریکه زمان حضور و غیاب پرسنل به صورت دقیقتر به ثبت میرسید.

امروزه نیز با ظهور تکنولوژی کامپیوتر، نسل جدیدی از دستگاه های حضور و غیاب به بازار عرضه میشوند. در دستگاه حضور و غیاب امروزی به جای استفاده از کارت مقوایی که هر ماه تعویض میشود از کارت دائمی که شماره شناسایی هریک از پرسنل روی آن حک شده با تکنولوژی بارکد، مغناطیس، پروکسی و یا مایفر استفاده میشود.

علاوه بر این، دستگاههای حضورغیاب  بیومتریک یا اثر انگشتی نیز وارد بازار شد این نوع ساعتها در حقیقت با اسکن کردن اثر انگشت و یا سایر اعضای افراد اقدام به ثبت اطلاعات میکنند.

نرم افزار های این دستگاهها هم در ابتدا انعطاف پذیری کمی داشت که با روند زمان با استفاده از برنامه های ویندوزی بهبود یافت.

در این جا دستگاههای حضورو غیاب را به این شکل معرفی نمود:

دستگاه حضور غیاب فقط اثرانگشتی: شناسایی شخص توسط قرار دادن یکی از انگشتان بر روی سنسور صورت میگیرد و برای شخص با توجه به ساعت سیستم تردد ثبت میشود.

دستگاه حضور و غیاب کد و اثرانگشت: شخص با استفاده از صفحه کلید شماره پرسنلی خود را وارد نموده و اثرانگشت ثبت میکند. در این حالت وظیفه دستگاه بجای شناسایی به تطبیق تغییر میابد که در نتیجه سرعت آن بالا تر میرود.

در پایان یاداور میشویم که روند تولید سیستم های حضورغیاب رو به سرعت و پیشرفت است و در آینده نزدیک نیاز به ثبت تماسی اثر انگشت از بین میرود.

کلمات کلیدی : حضورغیاب , حضور و غیاب , دستگاه حضورغیاب, تاریخچه سیستم حضورغیاب, حضورغیاب اثر انگشتی